Jakou povrchovou úpravu dřeva zvolit?

Povrch dřeva je nutné chránit a ošetřovat tak, aby se dlouhou dobu nezměnil vzhled a jeho užitná hodnota.

Na výběr jsou olejové nebo lakové systémy.

Olej 

Olejování podlahy je systém ochrany olejejových systémů, olej dřevo napouští a takto ošetřená podlaha poskytuje odolnost proti otěru podobně jako lakové systémy.

Důvodem obliby olejů jak u zákazníků tak u projektantů je jejich přírodní původ. Jste přímo v kontaktu se dřevem ne s lakem.Správnou  aplikací oleje a údržbou podlahy dostane krásný přirozeně matný povrch.

Další výhoda je menší viditelnost škrábanců a možností lokálních oprav.

Nevýdodou je menší odolnost chemikáliím a viditelnost stop po vodě.Čistící mokré procedury odstraňují olej a zvyšují frekvenci jeho aplikaci.                 Proto volte při čištění  vždy nejsušší způsob!!!

Laky

Lakové systémy poskytují povrch který je vysoce odolný oděru, nenáročný na údržbu a čištění.Laky nabízí protiskluzné vlastnosti .                     Pamatujte, že každý jemný kamínek funguje jako smirkový papír-proto jsou nutné čistící zóny a pravidelný úklid.

 

Největší rozdíl mezi lakovanými a olejovanými podlahami je v náročnosti na údržbu.Když je prováděno řádné čištění  spolu s dostatečnými čistícími zónami, lze lak po několika letech pouze mezibrousi a přelakovat, u olejovaných podlah musí být relativně náročná údržba, v prostorech pro veřejnost 2-3 přeolejovat běhěm jednoho roku, v domácím prostředí 1x za 2-3 roky. 

Pokud má někdo olejovanou podlahu a chce z ní udělat lakovanou lze to nejdříve po 6 měsících, přebrousit na holé dřevo,  přetmelit a nalakovat.